Site icon www.stacha.cz

mySCADA RPI + arduino = řízení bazénu (cz)

Řízení solaárního ohřevu bazénu

 

Pro řízení solárního ohřevu jsem použil Arduino UNO + ethernet shield W5100 ke kterému jsem připojil teplotní čidla DS18B20. Jedno čidlo měří teplotu vody a druhé teplotu vody (solárního kolktoru). Pro měrení vody jsem koupil:

“ Waterproof Digital Thermal Probe or Sensor DS18B20 “ na ebay (cena $3 za 2ks)

na měření teploty kolektoru jsem použil klasické čidlo DS18B20

Celé řízeni je velmi jednoduché. Pokud teplota kolektoru vzroste oproti teplotě vody o nastavenou hodnotu pustím čerpadlo bazénu. Tím se kolektor ochladí a celý proces se opakuje. Mesel jsem ošetřit , pokud není teplo musí také jednou denněm dojít k filtrování na nastavenou dobu a další provozní věci.

Ale teď k tomu nejzajímavějšímu. Nějak jsem chtěl vidět nějaký výstup – tj. okamžitý stav, historii filrace abych mohl nastavit požadované hodnoty. mySCADA komunikuje s Arduinem pomocí protokolu Mdobus TCP (arduino slave, mySCADA master). Knihovna je jíz napsaná velmi lehko do arduina použitelná. Po testování jsem zvolil muySCADA Home – http://www.myscadatechnologies.com/?page_id=2673 , které můžete bezplatně stáhnout zde :

1) pouze instalační script http://www.myscadatechnologies.com/?ddownload=3054
2) obraz SD celéhy systému pro RaspberryPI 1 a 2 : http://www.myscadatechnologies.com/?ddownload=3054

Celé řizení je pak přístupné na www RPI a výstupy mohou vypadat např takto:

 

View pro sledování a nastavení provozních dat. Většina prvků jsou klikací a po kliknutí lze nastavit hodnota , která se přes ethernet (Modbus TCP) zapíše do arduina.

Graf historie teplot.

Exit mobile version